taras z desek kompozytowych
Ogród To warto przeczytać

Ciekawy akcent w Twoim ogrodzie. Taras z desek kompozytowych

Deski kompozytowe to materiał, który wśród coraz szerszej grupy inwestorów znajduje duże uznanie. Deski z kompozytu nie tylko zachwycają swoją nienaganną stylistyką, ale również są bardzo wytrzymałe i solidne, idealne między innymi, aby urządzić piękny i funkcjonalny taras z desek kompozytowych. Decydując się jednak na takie rozwiązanie, warto najpierw zapoznać się z jego charakterystyką, wymaganiami oraz zaletami i wadami.

Jakie są największe zalety drewna kompozytowego?

Choć drewno kompozytowe pod względem wizualnym bardzo przypomina te klasyczne, to jednak warto pamiętać o tym, że w obu przypadkach mamy do czynienia z bardzo różnymi technicznymi parametrami. Jakie są największe zalety stosowania drewna kompozytowego? Jest to przede wszystkim:

  • Wysoka trwałość materiału — deski kompozytowe są zdecydowanie bardziej odporne na działanie wilgoci i niskich temperatur, promieniowanie UV oraz działanie grzybów i porostów niż drewno tradycyjne. W praktyce oznacza to, że kompozyt nawet do długiej i mroźnej zimie będzie się prezentował doskonale. Dużym atutem kompozytu bez wątpienia jest również fakt, że nie wymaga on regularnej i czasochłonnej konserwacji, co jest nie bez znaczenia dla osób nie mających zbyt wiele wolnego czasu na prace domowe;
  • duża łatwość montażu, dzięki czemu nawet największych laik w dziedzinie budowy jest w stanie wykonać taki taras z desek kompozytowych samodzielnie. Dodatkowo zdecydowanie większa część producentów wraz z deskami kompozytowymi ma do zaoferowania specjalne, już gotowe systemy montażowe, co nie tylko przyspiesza, ale również i znacząco ułatwia prowadzenie prac;
  • duża estetyka. Wiele osób zachwyca się estetycznym wyglądem desek kompozytowych, dzięki prostej konstrukcji, braku sęków, spękań czy prowadzących niejednokrotnie do nieprzyjemnych sytuacji drzazg. Drewno kompozytowe jest na tyle sztywne i solidne, że nawet pod działaniem wilgoci czy zmiennych temperatur nie odkształca się ani nie wybrzusza. Duża dostępność różnorodnych wzorów i bogata kolorystyka dają duże możliwości stworzenia tarasu idealnego;
  • bezpieczeństwo stosowania, dzięki antypoślizgowej powierzchni drewna kompozytowego. Co ważne, bez obaw można chodzić po tarasie z desek kompozytowych nawet jeśli są one mokre — w każdych warunkach doskonale chronią przez poślizgnięciem się.

taras z desek kompozytowych

Czym cechuje się taras z desek kompozytowych?

Taras z desek kompozytowych to materiał, który bez przeszkód może być stosowany. Drewno kompozytowe charakteryzuje się bowiem bardzo dużą odpornością na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Ponadto jest to materiał, który odpowiednio zadbany będzie się charakteryzował bardzo długą żywotnością. Gładka powierzchnia oraz brak drzazg gwarantują znacznie większe bezpieczeństwo użytkowania tarasu wykonanego z takiego z desek kompozytowych, niż tego, który powstał przy zastosowaniu klasycznych gatunków drewna.

Choć nie ma konieczności corocznej impregnacji tarasów wykonanych z desek kompozytowych, warto stosować od czasu do czasu drobne zabiegi nie tylko poprawiające estetykę kompozytu, ale również zwiększające jego trwałość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ