bordery do tapetowania
Wnętrze

Bordery do tapetowania. Kreatywne pomysły na zastosowanie pasków dekoracyjnych do tapet

Liczne bordery do tapetowania to materiały samoprzylepne. Ich zaletą jest bardzo wygodny i szybki montaż. Nieco więcej pracy wymaga naklejanie pasków, które są wykonane identycznie, jak np. tapety na flizelinie: należy nanieść klej na ścianę, a następnie układać suche pasy materiału.

Czy można samodzielnie wykonać bordiurę?

Teoretycznie możliwe jest samodzielne wycinanie borderów. Jeżeli dysponujesz tapetami z odpowiednim wzorem, możesz spróbować podzielić je na wąskie pasy materiału wzdłuż wstęgi. Estetyczne wykonanie cięć wymaga dużej precyzji i przygotowania odpowiednich narzędzi. Najpotrzebniejsze akcesoria to długie linijki i dobrej jakości nożyki z ułamywanymi ostrzami.

Najlepsze efekty uzyskasz przy zastosowaniu wąskiego i długiego stołu oraz podkładek do cięcia z tworzyw sztucznych. Należy też bardzo często zmieniać ostrza, aby uchronić się przed strzępieniem brzegów materiału. Taka praca daje dużo satysfakcji, lecz nie należy do łatwych. Jeżeli zależy Ci na czasie i doskonałym efekcie estetycznym, zastosuj gotowe bordery do tapetowania. Bez problemu znajdziesz odpowiedni wzór i szerokość – wybór jest naprawdę duży i różnorodny.

Czym są bordery do tapetowania?

Paski wykończeniowe do tapet nazywane są też borderami lub bordiurami. To wąskie wstęgi okleiny ściennej o specjalnie opracowanym wzornictwie. Częstym motywem zdobniczym są pasy biegnące wzdłuż okleiny. Zdarzają się też bordiury jednobarwne. Jednak największym zainteresowaniem cieszą się różnego rodzaju ornamenty skomponowane z detali roślinnych, zwierzęcych lub geometrycznych.

Bordery do tapetowania są niezwykle atrakcyjnym typem dekoracji pomieszczeń. Można ich użyć na wiele sposobów – razem z tapetami i jako samodzielnego elementu zdobniczego. Standardowo wykorzystywane są do ozdabiania pokoi małych dzieci, lecz na tym nie wyczerpują się ich możliwości kreatywnej zmiany wyglądu ścian. Prezentujemy pięć prostych, lecz efektownych pomysłów na zastosowanie ozdobnych pasków tapet.

bordery do tapetowania

5 pomysłów na zastosowanie pasków dekoracyjnych do tapet

Poziome paski bordiury świetnie ukrywają wszelkie niedoskonałości wykończenia tapet. Z ich pomocą łatwo wyrównasz górną linię brytów. Jednak ich możliwości dekoracyjne są znacznie większe. Podpowiadamy pięć sposobów kreatywnego zastosowania bordiur:

  • dekoracja mebli – samoprzylepne ornamenty doskonale nadają się do dekorowania mebli oraz ścianek działowych ze szkła, płyt meblowych i tworzyw sztucznych.
  • łączenie wielu tapet i kolorów na jednej ścianie – dzięki wąskim paskom borderów bez problemu stworzysz spójną kompozycję z tapet o różnych wzorach, a nawet o kontrastowo odmiennej skali barw,
  • obramowania z borderów – zdobione ornamentem paski okleiny możesz wykorzystać jako wyjątkowo ozdobne obramowanie otworów okiennych i drzwiowych, elementów sztukaterii lub obrazów, a także użyć do wykończenia tapet pokrywających tylko fragment ściany,
  • bordiury na pomalowanej ścianie – pasków z ornamentami użyjesz też z powodzeniem jako samodzielnej ozdoby ścian pokrytych farbą,
  • lamperia z bordiury – tapeta nie musi sięgać do samego sufitu: możesz ją zakończyć poziomym paskiem z odpowiednim ornamentem na dowolnej wysokości – w ten sposób powstanie rodzaj lamperii,

Borderów możesz użyć także do optycznej zmiany wielkości pomieszczenia. Pionowy przebieg ornamentów sprawia, że pomieszczenia wydają się wyższe. Z kolei pasy poziome, usytuowane w większej odległości od sufitu, sprawiają, że przestronne i wysokie wnętrza stają się nieco bardziej kameralne i przytulne.

W jakich pomieszczeniach można zastosować bordery?

Misternie zdobione bordery do tapetowania prezentują się najlepiej jako element aranżacji wnętrz w stylu klasycznym i pałacowym. Ich naturalnym dopełnieniem są antyki, kryształowe żyrandole, lustra w ozdobnych ramach i sztukaterie. Świetnie wyglądają w przestronnych, wysokich wnętrzach, w których łatwo wyeksponować urodę ornamentów i zdecydowanych podziałów geometrycznych powierzchni ścian.

Pokazaliśmy tylko najbardziej oczywiste możliwości zastosowania borderów do tapet. Wykorzystaj je jako wskazówki do własnych poszukiwań i kreatywnych projektów aranżacji wnętrz.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ