wywóz szamba
Dom i mieszkanie SLIDER

Wywóz szamba – jak przebiega, ile kosztuje, jak często zlecać?

Podmiejska i rozproszona zabudowa sprawia, że coraz więcej osób potrzebuje usługi wywozu szamba ze swoich nieruchomości. Jeśli do tej pory nie korzystałeś z usług firm asenizacyjnych, z pewnością zastanawiasz się, ile będziesz musiał zapłacić, jak często zamawiać wywóz nieczystości oraz jak przebiega cała procedura. Czytaj dalej i sprawdź!

Spis treści:

  • Usługi asenizacyjne – definicja
  • Jak wygląda wywóz szamba z posesji?
  • Jak często opróżniać szambo?
  • Wywóz ścieków – ile kosztuje?

Usługi asenizacyjne – co to takiego?

Asenizacją określamy wywóz nieczystości pochodzących przede wszystkim z przydomowych szamb. Usługa ta obejmuje odbiór i wywóz ścieków oraz ich utylizację – najczęściej przy współpracy z większą oczyszczalnią ścieków. Świadczą ją firmy asenizacyjne, posiadające stosowane uprawnienia. Wykorzystują w tym celu wyspecjalizowane wozy asenizacyjne, potocznie nazywane szambiarkami, ze zbiornikami o różnych pojemnościach, dającymi możliwość dopasowania pojazdu do wielkości szamba klienta.

Jak przebiega wywóz nieczystości z posesji?

Pracownicy wybranej przez Ciebie firmy asenizacyjnej docierają pod wskazany adres odpowiednio pojemnym beczkowozem i podjeżdżają nim blisko zbiornika na nieczystości. Przy pomocy długich i szczelnych węży oraz pompy mieszczącej się w pojeździe transportują ścieki do pojemnika. Etap ten może trwać od kilkudziesięciu minut do nawet kilku godzin (ostateczny czas zależy od ilości nieczystości i jakości sprzętu wykorzystywanego do tego celu).

Jeśli zespół składa się z doświadczonych i profesjonalnych pracowników, po zrealizowanej usłudze nie pozostaje niemal żaden ślad. Nie może bowiem dochodzić do sytuacji, w której po opróżnianiu szamba na posesji panuje nieporządek. Generuje to nie tylko zagrożenie dla zdrowia domowników i środowiska naturalnego, ale jest też po prostu nieprzyjemne. Warto o tym wiedzieć, by egzekwować wysoką jakość realizacji usługi, a w razie zawodu wybrać inną firmę do wywozu ścieków w przyszłości.

wywóz szamba

Jak często korzystać z wywozu szamba?

Powszechnie uznaje się, że nieczystości powinny być usuwane przynajmniej raz na dwa tygodnie. Ostateczna częstotliwość zależy jednak od wielkości gospodarstwa domowego i pojemności szamba, a także rozmiarów beczkowozu, z jakiego korzysta miejscowa firma asenizacyjna. Czas musi być jednak na tyle optymalny, by w ściekach nie dochodziło do fermentacji – wtedy bowiem powstaje groźny metan i nieprzyjemne zapachy. Oczywiście zaleca się wywozić szambo częściej niż rzadziej. Usługa ta jednak należy do kosztownych i z roku na rok wymaga od właścicieli nieruchomości coraz większego nakładu finansowego.

Ile kosztuje wywóz ścieków?

Firmy wyspecjalizowane w usługach asenizacyjnych zazwyczaj podają cenę za metr sześcienny nieczystości do transportu i utylizacji. W statystykach z kolei obserwujemy ceny za wynajem wozu o pojemności np. 4 m3. I te różnią się w zależności od województwa. Do najbardziej kosztownych należy województwo mazowieckie, a najtańszych – podlaskie. Dla porównania w 2020 roku wywóz szamba kosztował od 150 zł za jednorazową usługę (wóz o pojemności do 4 m3). W 2022 roku ceny zaczynają się od 160 zł, ale w większości województw to koszt minimum 170-180 zł. Trzeba liczyć się z tym, że kolejny rok także przyniesie wzrost ceny, przynajmniej o kilka procent względem roku poprzedniego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ